• Rozbudowa Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (2008)

  Rozbudowa Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

  PIERWSZA NAGRODA, projekt w trakcie realizacji

  Konkurs na Muzeum Konfederacji Barskiej został ogłoszony przez Opactwo Benedyktyńskie W Tyńcu i rozstrzygnięty w maju 2008r. Dotyczył on utworzenia Muzeum Konfederacji Barskiej – nowoczesnego budynku w bezpośrednim otoczeniu zabytkowego klasztoru. W naszej koncepcji zdecydowaliśmy się podzielić całą inwestycję na kilka budynków co pozwoliło na wpasowanie brył w zabytkową tkankę Tyńca. Zasadnicza część muzeum jest schowana w przestrzeni między murami opactwa.

  Bliskość klasztoru i charakter Tyńca wymagała uwzględnienia kontemplacyjnego aspektu w kompozycji układu. Dlatego też pojazdy kierowane będą na zielony, tarasowy parking na wzgórzu Winnica a goście Muzeum i Opactwa ostatni odcinek drogi pokonywać będą pieszo.

 • Oprócz parkingu na wzgórzu Winnica mieszczą się tarasowo wznoszące się zabudowania recepcji, gdzie goście mogą uzyskać informacje na temat zwiedzania muzeum. Ruch turystyczny oddzielony został od przestrzeni drogi miękko wijącym się wapiennym murem, za którym kryje się wewnętrzna piesza uliczka prowadząca wzdłuż elewacji recepcji do kolejnych wejść a kończy na placu przy bramie cmentarza.

  Kolejną częścią jest sala wielofunkcyjna połączona ze starą Kuźnią podziemną kondygnacją. Dookoła kuźni uzyskujemy plac ponad który wystaje jedynie świetlik Sali. Goście Muzeum kierowani są do Opactwa drogą w wąwozie między zabytkowymi tynieckimi murami. Część ekspozycyjna muzeum mieści się w przestrzeni między murami Opactwa.Dzięki temu Muzeum nie przysłoni zabytkowego klasztoru. Wejście do klasztoru i Muzeum będzie następować przez most, którego wprowadzenie pozwoliło na rzeźbiarskie ukształtowanie placu przed Opactwem i jego delikatne opadanie. W całości inwestycji planuje się uczytelnienie dawnych fortyfikacji konfederackich. Wchodzenie przez most i geometria forteczna uporządkuje przestrzeń w bezpośrednim otoczeniu klasztoru.

  Więcej informacji: Tyniec opis.pdf, Animacja
  Plansze do pobrania w dziale Konkursy

 • autor:
  Marek Rytych
  Kryszytof Kryska
  Joanna Kiepas
  współpraca:
  Michał Wyrzykowski
  Karol Pasternak
  Malgorzata Piotrowska
  proj.zieleni/ lanscape design 
  arch. kraj. Katarzyna Klimkowska
  arch. kraj Ewa Doboszynska
  renderings:
  Maciej Podlewski